0 850 808 28 81

23 Nisan Mahallesi 241. Sk. Gizemler 3 İş Merkezi Nilüfer / Bursa

©2019, İyibir Yazılım LTD. ŞTİ.

  • Volkan Sunuk

Dijital Sözleşme Nedir, Faydaları Nelerdir?

En son güncellendiği tarih: 27 Ağu 2019

Dijital dönüşümün resmi işlemlerde uygulanması sayesinde hem zamandan hem de paradan önemli tasarruflar sağlanabiliyor.


Dijital dönüşümün resmi işlemlerde uygulanması sayesinde hem zamandan hem de paradan önemli tasarruflar sağlanabiliyor. Bürokrasiyi azaltan, işlerin tıkır tıkır yürümesine katkı sunan bu uygulamalardan biri de dijital sözleşme veya diğer adıyla elektronik sözleşme. Bu yazımızda dijital sözleşme nedir, faydaları nelerdir gibi sorulara cevaplar veriyoruz.


DİJİTAL SÖZLEŞME NEDİR?


En genel ve kısa tanımıyla dijital sözleşme, elektronik ortamda dijital araçlar kullanılarak yapılan sözleşmelerdir. Geleneksel biçimde hazırlanan sözleşmelerin elektronik ortamdaki olduğu için, bu sözleşmelere özel kurallara ihtiyaç yoktur. Borçlar Hukuku’ndaki; sözleşmelerin kuruluşuna, geçerliliğine ve ifasına ilişkin hükümler, elektronik sözleşmelere de uygulanabiliyor.


DİJİTAL SÖZLEŞME HANGİ ALANLARDA UYGULANIR?


Dijital sözleşme, konusu bakımından pek çok alanda kullanılabiliyor. Örneğin mal satımına, dijital ürün satımına ve hizmet sunumuna yönelik elektronik sözleşme ayrımları bulunuyor. Mal satımına yönelik sözleşmelerde, kitap, oyuncak, giysi gibi her çeşit malın satımı söz konusu olur.

Dijital sözleşmelerin bu türlerinde sözleşme dijital ortamda oluşturuluyor. Ancak sözleşmenin ifası posta veya kurye gibi alışılagelmiş yöntemlerle yapılıyor. Dijital ürün satımına yönelik sözleşmelerde, sözleşmenin hem kuruluş hem de ifası internet üzerinde gerçekleştiriliyor. İnternet veri bankası sözleşmesi olarak da nitelendirilen bu sözleşmelerin konusu yazılım, müzik eseri, film, makale, kitap gibi elektronik ortamdaki ürünlerin veri bankasından alınıp, alıcının bilgisayarına yüklenmesine ilişkindir. 

Hizmet sunumuna yönelik sözleşmeler ise konusu bir hizmetin yerine getirilmesi olan sözleşmelerdir. Bu sözleşmelerde hizmet edimi dijital ortamda ifa edilmektedir. Örneğin, uçak, konser, sinema bileti temini, otel rezervasyonu yapılması, bankacılık hizmetleri gibi.


E-KİMLİK CİHAZI KULLANILIYOR

Yeni geliştirilen e-kimlik doğrulama cihazları, dijital sözleşmelerde e-imza ekleme işlevini görüyor. Fatura aboneliği, kredi başvuruları, noter ve banka işlemleri gibi pek çok alanda sözleşme süreci bu sayede çok daha güvenli ve hızlı hale geliyor.

Kamudan özel sektöre kimlik doğrulamanın gerekli olduğu işlemlerde güvenliği sağlamak ve kurumlara uçtan uca anahtar çözümler sunmak için geliştirilen cihazlar, tüm sözleşmeleri dijital ortama taşıyabiliyor. Islak imzaya eşdeğer olan elektronik imza sayesinde onay verilen sözleşmeler hukuki bir zemine kavuşuyor.

Üstelik günlük olarak yüklenen bu sertifika mevcut elektronik imza sertifikalarından çok daha düşük maliyete temin edilebilecek. Bu uygulama sayesinde şirketiniz mevcut uygulamalarda olduğu gibi elektronik imza yetkisi için beklemek zorunda kalmayacak, yüz yüze kimlik kontrolü gibi kimlik sahteciliği riski taşıyan bir prosedürden geçmeyecek veya kişisel verilerinin güvenliği konusunda endişe etmeyecek. Kurumlar ise matbu evrak veya kâğıt masraflarından tasarruf edecek, ıslak imzanın kontrolüne harcanan vakit ortadan kalkacak ve arşivlemede çıkan kişisel verilen kaybolması gibi sorunlarla karşılaşmayacak” dedi.


Kaynak : https://blog.logo.com.tr/dijital-sozlesme-nedir-faydalari-nelerdir/

4 görüntüleme